paź 05 2024

Spotkanie autorskie

Spotkanie autorskie z Anną JankoSpotkanie z Anną Janko było niezwykle inspirujące i pełne refleksji nad literaturą, życiem i historią. Autorka opowiedziała o swoich początkach twórczych, zaczynając od poezji, która, jak mówi, była naturalnym wyborem, mając rodziców poetów. Choć początkowo chciała szukać własnej drogi, los szybko przywiódł ją z powrotem do poezji.

Szczególnym momentem w jej karierze była trylogia powieściowa rozpoczęta „Dziewczyną z zapałkami”, to literacka autobiografia, w której główna bohaterka Hanka staje się alter ego autorki. Szczególnie jej trzecia część „Finalistka”, porusza tematy dojrzałości, przemijania i trudnych życiowych doświadczeń.
Ważna w jej życiu jest „Mała zagłada”, będąca formą dialogu z tragiczną przeszłością jej rodziny i historią Zamojszczyzny, która przeżyła pacyfikację podczas II wojny światowej. Ta książka była dla Janko zarówno próbą zrozumienia traumy matki, jak i refleksją nad naturą zła i cierpienia dziecka.

Anna Janko oczarowała publiczność swoją głębią myśli, subtelną ironią oraz nieustannym poszukiwaniem odpowiedzi na pytania o ludzką naturę.

Spotkanie poprowadziła Liliana Łosiak za co serdecznie dziękujemy.

Spotkanie odbyło się w ramach zadania „Biblioteka naturalnie”, które stanowi część projektu BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność, Priorytet 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

NPRCz 2.0

Narodowe Centrum Kultury