«

»

paź 20 2016

„Młody-dorosły” w Bibliotece – debata

wyniki ankietDzisiejszy świat jest nastawiony na „mieć” – nie „być”. Książka leży po stronie „być”, to jest główną przyczyną słabego czytelnictwa – mówił bibliotekarzom i młodzieży prof. Grzegorz Leszczyński podczas debaty literackiej w kołobrzeskiej Bibliotece Miejskiej.

Stwierdzał – dodatkową przyczyną marnego czytelnictwa jest brak dobrych książek! Sztuką jest bowiem znalezienie powieści, którą się czyta od pierwszej kartki. Ile stron trzeba przeczytać, żeby odrzucić książkę? Już po 3 można odczuć, że jest nudna. Książkę się przeżywa, można w niej zobaczyć siebie. Jeśli po przeczytaniu zapominamy o niej – to znak , że nie była warta czytania. Lepiej przeczytać jedną na rok i żałować, że się więcej nie czytało, niż przeczytać byle co i stwierdzić – nigdy więcej!

Propozycje dla „młodych dorosłych” czyli czytelników w wieku 13-23 lata , czujących się źle w każdej bibliotece? W różnorodności siła. Od fantasy i powieści rycerskich, czyli potrzeby tajemnicy i walki ze złem zwykłych niziołków – po książkowe prowokacje bliskie współczesnym problemom.

Polecane: Tan S.: Przybysz; Bąkiewicz G.: Mówcie mi Bezprym; Bąkiewicz G. : Syn złodziejki; Przybylska E.: Most nad Missisipi; Przybylska E.: Doba z Modliszką; Gortat G.: Miasteczko ostatnich westchnień; Piwkowska A. : Franciszka; Warda M. : 5 sekund do lo; Boyne J.: Chłopiec w pasiastej piżamie; Boyne J.: Lekkie życie Barnaby’ego Brocketa; Gaiman N.: Ocean na końcu drogi.