«

»

gru 30 2016

Kołobrzeg dawniej

Kołobrzeg dawniej - spotkanie autorskie„Kołobrzeg dawniej” – choć spotkanie autorskie i premiera tej nowej publikacji o przedwojennym Kołobrzegu, na skutek nieprzewidzianych okoliczności odbyły się bez osoby najważniejszej, czyli jej autora dr Hieronima Kroczyńskiego, to licznie zgromadzeni 29 grudnia w bibliotece pasjonaci kołobrzeskiej historii, nie byli bardzo rozczarowani.

Redaktor książki i jej wydawca Kazimierz Ratajczyk, podejmując się roli przewodnika, pokazał zgromadzonym miejsca Kołobrzegu, których dziś już nie ma. Przedwojenne fotografie portu, kamiennego szańca, latarni morskiej, pałacu plażowego i wyspy solnej. Licznie pokazywanym zdjęciom towarzyszyły także opowieści o początkach powojennego miasta. O ogromie zniszczeń oraz odwadze ludzi, którzy zdecydowali się w 1945 roku, w tych  ruinach osiedlić, uporządkować je i z determinacją odbudować.

Choć spotkanie przybrało inny od zamierzonego scenariusz, to mimo wszystko stało się prologiem –  tematyczną zapowiedzią obiecanego w późniejszym terminie spotkania z autorem dr Hieronimem Kroczyńskim.