maj 04 2017

Książka miesiąca IBUK Libra

Książka miesiąca IBUK LibraW ramach akcji „Prezent od IBUK Libra”, proponujemy książkę Marty Grzywacz – Obrońca skarbów. Karol Estreicher – w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki.

Dlaczego Hitler kazał okradać okupowane kraje z cennych dzieł sztuki?
Jak muzealnicy stali się tajnymi agentami?
Kto wpadł na ślad ołtarza Wita Stwosza?
Jak Dama z gronostajem powróciła do Polski?

Niezwykła historia Karola Estreichera, błyskotliwego historyka sztuki, który wraz z grupą naukowców pomógł wywieźć i ukryć bezcenny ołtarz Wita Stwosza. Jednak późniejsze wyrzuty sumienia spowodowały, że jego celem życiowym stało się sprowadzenie zabytków ponownie do Polski. Przez co przyczynił się także do powstania elitarnej międzynarodowej grupy obrońców skarbów – Monuments Men. Po wojnie, po 6 latach poszukiwań, razem z ołtarzem Wita Stwosza, obrazami Canaletta, mieczem koronacyjnym królów polskich, Biblią Gutenberga i setkami innych zabytków, Estreicher przywiezie do Krakowa także Damę z gronostajem. Rodzina Czartoryskich nie będzie mu za to wdzięczna, a londyńska emigracja uzna go za zdrajcę.

Zachęcamy do lektury!

Przypominamy, aby otrzymać kod PIN umożliwiający dostęp do książek elektronicznych w domu (lub bibliotece) należy:

1. napisać e-maila na adres (ibukkg@biblioteka.kolobrzeg.pl) podając swoje imię, nazwisko oraz numer karty bibliotecznej.
  2. lub odebrać go osobiście w Czytelni, ul. J. Frankowskiego 3 (I piętro) w godzinach pracy Biblioteki.