«

»

kwi 19 2018

Podać rękę tonącemu – przesłanie Ireny Sendlerowej

Spotkanie Renata Piątkowska„Kto ocala jedno życie, ocala cały świat” a Irena Sendlerowa uratowała 2500 „małych światów”, mówiła dzieciom podczas spotkania autorskiego Renata Piątkowska, autorka książki „Wszystkie moje mamy” – powieści dla dzieci o Irenie Sendlerowei i ocalonym z getta dziecku Szymku Baumanie.

Opowieść pisarki przybyłej do Biblioteki 19.04.2018, w dniu obchodów 75.rocznicy powstania w warszawskim getcie , była poruszającą historią o wojnie widzianej oczami dziecka. Niezwykle wymowne było zasłuchanie uczniów opowieścią o sposobach przemycania dzieci za mury getta oraz o przepięknym przesłaniu niesienia ludziom dobra, w czasach, gdy śmierć można było spotkać na każdym kroku.

Piękna lekcja historii i wychowania wzbogacona była o literackie fragmenty książki „Wszystkie moje mamy”, czytanej przez profesjonalną lektorkę Malwinę Kożurno. Dzieci nie tylko poznały historię Ireny Sendlerowej – „Sprawiedliwej wśród Narodów Świata”, ale poprzez przypięcie symbolicznych papierowych żonkili pokazały, że wszystkie, nawet współczesne pokolenia, może i powinna łączyć pamięć o tych , którzy zginęli w walce o godność.