«

»

wrz 27 2018

Człowiek w drodze – spotkanie z Mariuszem Kurcem

Spotkanie Kurc„Podróżowanie – to chwytanie wolności; uzależnienia – to to odbieranie wolności. Ja nie piję alkoholu od 16 roku życia, wcześniej różnie bywało. Wychowałem się w alkoholowej rodzinie. Moja mama z uzależnienia nie wyszła” – mówił na spotkaniu z młodzieżą Mariusz Kurc, podróżnik, filmowiec, religioznawca.

Dziś ma 44 lata, podróżuje po świecie już 25. Najlepiej czuje się w samotnej wyprawie autostopem. Zabiera śpiwór, mały niebieski plecak oraz minimalne środki, które wystarczą na wodę i jedzenie. Obserwuje ludzi. Ich życie codzienne, radości i troski. Zabiera do domu coś bezcennego – wspomnienia, które pozwalają cieszyć się życiem.

Podróżnik zaimponował młodzieży. Miał dla niej przesłanie, że zmianę życia i dbałość o zdrowie można wypracować. Najważniejsze i najpiękniejsze jest to, że mamy energię do realizacji marzeń.

Niestety, w podróży widzi się nie tylko piękno świata, są też smutne i tragiczne obrazy. Świata zmienić nie można. Rzecz w tym, by żyć jako istota rozumna i czująca – to najlepsze co można zrobić.

Biblioteczne spotkanie z podróżnikiem odbyło się 27. września w ramach programu „biblioteka bezpieczna i przyjazna dziecku” dofinansowanego przez Gminę Miasto Kołobrzeg w ramach środków MPPiRPA.