«

»

lis 08 2018

Turniej cieni – spotkanie z pisarką Elżbietą Cherezińską

Spotkanie z Elżbietą ChereźińskąDziękujemy za wielką dawkę patriotyzmu zwartą w Pani książkach – mówili czytelnicy na bibliotecznym spotkaniu z pisarką Elżbietą Cherezińską. Dzięki Pani książkom, historia nie jest już nudnym podręcznikowym wykładem a wciągającą i pasjonującą przygodą.

Spotkanie z kołobrzeżanką, autorką bestsellerowych powieści historycznych zorganizowane w bibliotece 8 listopada, nawiązywało do książki „Turniej cieni” i przez jej temat, wpisywało się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Lata 30. XIX wieku. Wielka Gra zwana przez Rosjan Turniejem Cieni : rywalizacja Wielkiej Brytanii i Rosji o wpływy w Azji oraz wpleciona w to, historia trzech Polaków: Rufina Piotrowskiego, Jana Witkiewicza i Adama Gurowskiego. Trzech bohaterów – trzy postawy: oddany patriota, podwójny agent oraz zdrajca o olśniewającym umyśle. Postaci wygrzebane z cienia, które pokazują walki o polskość oraz historię Europy i świata, która w tamtym czasie rzutowała na naszą przyszłość i niepodległość. Na pytanie, kto jest zwycięzcą „Turnieju cieni”, odpowie nam lektura. Na pytanie, jak bardzo książka jest tożsama z czasami, w których przyszło nam żyć musimy odpowiedzieć sobie sami. Nieprzeniknione są bowiem reguły wielkiej gry imperialnych mocarstw.