«

»

lut 04 2019

Wystawa

Wystawa Jan BułhakZapraszamy do zwiedzania wystawy „Jan Bułhak (1876-1950). Artysta – fotograf niezwykły.

Wystawę można zwiedzać do 6 maja 2019 r. w godzinach otwarcia Biblioteki przy ulicy Jana Frankowskiego 3. Wstęp wolny.

Jan Bułhak, określany mianem „ojca polskiej fotografii”, był wybitnym artystą fotografikiem, teoretykiem fotografii, pedagogiem, krytykiem i publicystą. W latach 20. XX wieku organizował życie fotograficzne w Polsce, zakładając m.in. Fotoklub Wileński (1928) i Fotoklub Polski. Po II wojnie światowej założył Związek Polskich Artystów Fotografów (1947, od 1952 istnieje pod nazwą Związku Polskich Artystów Fotografików). Zajmował się dokumentacją fotograficzną Wilna, a potem innych miast polskich: Warszawy, Lublina. W ramach powojennych wypraw badawczych Instytutu Zachodniego na tereny Pomorza Zachodniego wykonał również zdjęcia Kołobrzegu. Kontynuował tradycję XIX-wiecznej „fotografii zakładowej”, a pod wpływem innego słynnego wilnianina, malarza Ferdynanda Ruszczyca, z którym był zaprzyjaźniony, stał się zwolennikiem koncepcji „fotografii ojczystej”, która miała akcentować narodowość i polskość. Był też zwolennikiem fotografii piktorialnej zbliżonej do twórczości Photo Club de Paris, ale poszukującej polskiej specyfiki i tradycji. Pozostawił po sobie blisko 160 albumów z cyklu „Polska w obrazach fotograficznych Jana Bułhaka”, a także szereg artykułów i książek z zakresu estetyki i techniki fotografii oraz fotografii krajoznawczej.
Materiały prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Bogdana Turskiego, Andrzeja Awtuszewskiego, Svetlany Levandovskiej, Jana Wojsiata, Antykwariatu „MM”, Muzeum Narodowego w Szczecinie i Książnicy Pomorskiej.
Wystawa udostępniona została przez Książnicę Pomorską im. Stanisława Staszica w Szczecinie.

Ekspozycja została dodatkowo wzbogacona o planszę ze zdjęciami Kołobrzegu, wykonanymi przez Jana Bułhaka w 1945 roku. Prezentowane reprodukcje pochodzą ze zbiorów Instytutu Zachodniego im. Zygmunta Wojciechowskiego w Poznaniu.