lip 03 2019

Witkacy – Wystawa

Wystawa WitkacyWystawę można zwiedzać do 31 sierpnia 2019r. w godzinach otwarcia Biblioteki przy ulicy Jana Frankowskiego 3.

Wstęp wolny.

Wystawa „Witkacy” przybliża postać Stanisława Ignacego Witkiewicza, znanego pod pseudonimem „Witkacy” – wybitnego dramaturga, powieściopisarza, malarza, rysownika, teoretyka sztuki, filozofa, krytyka i publicysty. Zaprezentowane są portrety wykonane w ramach Firmy Portretowej „S.I. Witkiewicz”, która często była głównym źródłem utrzymania, nieustannie borykającego się z brakiem środków do życia, artysty.
Ekspozycja, jak i materiały na niej wykorzystane, pochodzą ze zbiorów Książnicy Pomorskiej, w której znajduje się bogate archiwum pisarza tzw. witkacjana: fotografie, listy, rysunki, obrazy, pozyskane od Marii Flukowskiej, a przekazane jej przez Jadwigę Witkiewiczową – żonę Witkacego.