«

»

paź 31 2019

Wystawa

WystawaZapraszamy na wystawę: Historyczny przegląd prasy pomorskiej do roku 1945.

Ekspozycja skupia się na dziejach prasy, ukazującej się na Pomorzu Zachodnim do 1945 roku. Zaprezentowane zostały między innymi tytuły druków ulotnych z XVI i XVII wieku oraz gazet i czasopism, reklamy i ogłoszenia, ale też nagłówki z ważnymi wówczas informacjami i wydarzeniami, np. pierwsze doniesienia o katastrofie statku pasażerskiego „Titanic”. Ekspozycja wprowadza również w narodziny prasy, sięgające starożytności, prezentuje początki drukarstwa i najstarsze tytuły periodyków w Europie.
Jedna z gablot poświęcona jest dziejom prasy kołobrzeskiej, która liczy już 194 lata. W 1825 roku ukazał się bowiem pierwszy numer tygodnika „Colberger Wochenblatt”.

Wystawę można zwiedzać do 28 stycznia 2020 r.

Wystawa Verba volant scripta manent. Historyczny przegląd prasy pomorskiej do roku 1945 została przygotowana w ramach wspólnego projektuKsiążnicy Pomorskiej w Szczecinie i Biblioteki Uniwersytetu im. Ernsta Moritza Arndta w Greifswaldzie w ramach Funduszu Małych Projektów INTEREG IV A Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania. Towarzyszyła polsko-niemieckiej konferencji podsumowującej projekt: Upowszechnianie wspólnego dziedzictwa kulturowego Pomorza – historyczne czasopisma w szczecińskich i greifswaldzkich zbiorach, która odbyła się w dniu 21.10.2011 r.