«

»

lut 05 2022

Z Wandą nie tylko wśród zwierząt

Z Wandą nie tylko wśród zwierzątWspomnienie sobotniego spotkania w dniu 5 lutego 2022 roku…

„Z Wandą nie tylko wśród zwierząt”, to autorski program Moniki Wandy Władzińskiej, współprowadzony z redaktor TKK Sylwią Kiljan-Rudowicz oraz jednocześnie nowy cykl spotkań Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kołobrzegu i nowy program Telewizji Kablowej Kołobrzeg.

Wanda, kołobrzeska aktywistka, działająca w obszarze przyrody i zwierząt, zaprasza wraz z Biblioteką do udziału w spotkaniach z ludźmi pełnymi pasji i doświadczenia, wcielającymi w życie swoje marzenia i wizje, którzy swoimi realizacjami mogą zarażać innych.

Tym razem gościem programu była Katarzyna Lesner z Fundacji dla Dzikich Zwierząt LARUS.
Katarzyna Lesner jest przyrodnikiem, ornitologiem, behawiorystą zwierzęcym, technikiem weterynaryjnym i prezesem Fundacji dla Dzikich Zwierząt Larus, która od lat pomaga dzikim zwierzętom w powrocie do natury. Wśród podopiecznych fundacji są wilki, a także ptaki drapieżne – m.in. sokoły czy bieliki. Z początkiem stycznia 2019 Fundacja działa jako Dzikie Pogotowie – odławia dzikie zwierzę, leczy i wypuszcza na wolność. W przypadku dalszej rehabilitacji działa w porozumieniu z ośrodkami rehabilitacji.
Od fachowca, jakim jest bez wątpienia Pani Katarzyna, dowiedzieliśmy się między innymi, że nie warto ratować życia dzikich zwierząt za wszelką cenę, bo to łączy się dla nich z ogromnym stresem, np. w przypadku ratowanych saren wręcz z ogromną śmiertelnością; że dzikie zwierzę bez szans na powrót do natury nie jest szczęśliwe w klatce, bo nie możemy zapewnić mu wszystkich jego potrzeb. Gdy jesteśmy świadomi, że już nigdy nie będzie można go wypuścić, trzeba podjąć trudną decyzję o eutanazji, by oszczędzić zwierzęciu dalszego cierpienia.

Fascynująca opowieść o psychologii dzikich zwierząt, ich ratowaniu i gorąca, czasami burzliwa dyskusja, która przedłużyła spotkanie do ponad dwóch godzin. Wiele pytań, wiele ciekawych opowieści, poznaliśmy złotą zasadę ratowania dzikich ptaków 3xC (Ciemno, Ciepło, Cicho) oraz sygnalizowana przez uczestników bezradność w obliczu kontaktu ze zranionym dzikim zwierzęciem i braku wyspecjalizowanych służb w ich ratowaniu na terenie miasta Kołobrzeg.

Dziękujemy za przybycie i zapraszamy w marcu na kolejne spotkanie. Odcinek będzie można obejrzeć na kanale YouTube Telewizji Kablowej Kołobrzeg, o czym poinformujemy na naszej stronie.