«

»

cze 02 2022

Eko Festiwal

Eko festiwal plakatWydarzenie: Eko Festiwal

Kiedy: 04.06.2022 – 05.06.2022

Gdzie: bulwar przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kołobrzegu, ul. Frankowskiego

Zapraszamy na II Eko Festiwal „Między Mostami”, który odbędzie się w strefie wypoczynku nad Parsętą, na bulwarze przy Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Galla Anonima w Kołobrzegu. Spotkania, prelekcje, warsztaty, Mikroforum Organizacji Ochrony Przyrody, animacje zabaw, kuchnia polowa, to tylko niektóre z prezentowanych przez Bibliotekę atrakcji. Wstęp wolny.

Sobota 04.06.22

11.15 „Życie na obrzeżach systemu. Jak zamieszkałem w jaskini
na Wyspach Kanaryjskich” – prelekcja ekologiczno-świadomościowa – Zdzich Rabenda
Świat, w którym żyjemy, oparty jest na transakcji kupna-sprzedaży. Dzięki zarabianiu pieniędzy podróżujemy, nabywamy nieruchomości, opłacamy rachunki, kupujemy pożywienie oraz liczne urządzenia czy usługi zwiększające nasz codzienny komfort i bezpieczeństwo. Czy możliwe jest prowadzenie dostatniego życia porzucając rolę konsumenta? Z jakimi trudnościami wiąże się „wypisanie” z systemu? Jak przetrwać bez pieniędzy, żyjąc świadomie i nie obciążając naszymi kosztami życia reszty społeczeństwa?

Zdzich Rabenda – zawodowy gawędziarz, przewodnik, miłośnik sportów ekstremalnych, gór i fotografii. Od wielu lat próbuje zrozumieć świat. Na co dzień łączy swoje zainteresowania wraz z wykształceniem antropologa i animatora kultury. Prowadzi na terenie całego kraju działalność edukacyjną pod szyldem TYŚ WIDZIOŁ, w ramach której realizuje prezentacje oraz warsztaty o tematyce etnologiczno-podróżniczej adresowane dla dzieci i dorosłych. Czasami mieszka w jaskini i organizuje festiwale.

12.30 II MIKROFORUM ORGANIZACJI OCHRONY PRZYRODY
To nowa inicjatywa w regionie wynikająca głównie z chęci wypracowania wspólnego stanowiska i skoordynowania regionalnych działań w zakresie ochrony praw zwierząt
i przyrody, wymiany doświadczeń, a także prezentacja działań miasta w tym obszarze.

12.45 „Krajobraz strachu. Jak stres i strach kształtują życie zwierząt” – wydanie specjalne programu „Z Wandą nie tylko wśród zwierząt”

Adam Zbyryt – gość programu; pracownik Wydziału Biologii Uniwersytetu
w Białymstoku, były członek Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (PTOP),
który na co dzień zajmuje się ochroną i badaniem ptaków; autor książki „Krajobraz strachu. Jak stres i strach kształtują życie zwierząt” oraz współautor: „Ptaki Puszczy Białowieskiej. Opowieści o mieszkańcach niezwykłego lasu” (2020), „Kolizje ptaków
z transparentnymi powierzchniami. Kompendium wiedzy” (2021), „Bocian. Biografia nieautoryzowana” (2022).

14:00 „Tajemnice w roślinach ukryte” – ziołowe kosmetyki
oraz pokaz farbowania roślinnego – Leśna Alchemia i Kolorowy Kram
Agata i Justyna – dwie wiedźmy zafascynowane roślinami i tym, co w nich ukryte.
Na nowo odkrywamy ich tajemnice i możliwości wykorzystania w codziennym życiu – jako zamienniki tego, co oferuje nam masowy przemysł. Poznaj z nami egzotyczne smaki, piękne zapachy, cudowne kolory i moc dającą zdrowie i urodę, a wszystko to w niepozornych zielonych „chwastach”, często rosnących na trawnikach.

16.30 „Na śmietniku cywilizacji – jak przeciwdziałać marnowaniu żywności?” – prelekcja ekologiczna z degustacją – Zdzich Rabenda
W czasach galopującego kapitalizmu, napędzającego gospodarki, konsumujemy coraz więcej dóbr. Każdego roku 1/3 żywności produkowanej na świecie w celach spożywczych ląduje w koszu. Odbędziemy wspólną podróż przez strefę profanum, do równoległego świata zamkniętego za pokrywą kontenerów. W trakcie spotkania zajrzymy do śmietników Kołobrzegu i okolic. Poznamy też freegan i aktywistów społecznych, którzy nadają żywności i śmieciom drugie życie. Po spotkaniu odbędzie się bezpłatna degustacja potraw, przyrządzonych z pozyskanych produktów. *OSTRZEŻENIE – ta prezentacja może bezpowrotnie zmienić Twoje życie.

18.30 Festiwalowe jam session z Maciejem Wodzem, kołobrzeskim muzykiem, radiowcem i poetą.

Niedziela 05.06.22

11.00 „Do 100 km od domu. Eksperyment żywieniowy” – kulinarny patriotyzm – Katarzyna Mikulska
Na ten pomysł wpadłam w roku 2019. Chciałam zobaczyć czy lokalnie jestem w stanie być samowystarczalna. Skutki kupowania i jedzenia importowanego jedzenia to koszta, zły wpływ na środowisko. Postanowiłam wesprzeć lokalnych rolników, grupy producenckie, lokalne firmy. Ale tylko takie, które uprawiają ekologicznie, z lokalnych składników. I tutaj już było troszkę pod górkę. Dlatego jak chcę zjeść coś słodkiego to sama muszę sobie upiec. Kolejną zmianą jest to, że więcej uprawiam warzyw, ziół. Mam króliki i poważnie myślę o kurach. Więc mam dużo pracy. Ale szczerze ?
Mam mega satysfakcję ! no i w końcu wiem co jem!

Katarzyna Mikulska – zielarka, człowiek lasu, animatorka kultury, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego. Właścicielka firmy W Miejskiej Kniei, gdzie zajmuje się organizowaniem i prowadzeniem kursów, warsztatów i szkoleń z zakresu zielarstwa, zdrowego odżywiania, zielonej kuchni, survivalu, bushcraftu, historycznej kuchni i ekologii. Pełna energii, współautorka (napisała ją razem z Arturem Bokłą) książki w dwóch częściach pt. „Kuchnia Survivalowa bez ekwipunku. Gotowanie w terenie” Cz. 1 i 2. (2017). Autorka książek: „Kawy i Herbaty z łąk i lasów” (2019), „Odporność z natury” (2020) oraz „Leśna Kuchnia” (2021).

12.30 „Dlaczego wyrzucamy?” – warsztaty ekologiczne dla dzieci – Zdzich Rabenda
Ziemia to wspólne dobro nas wszystkich. Dbanie o jej zasoby leży w naszym interesie niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania. Warsztaty pomagają w zrozumieniu zjawisk, które wpływają na naszą teraźniejszość, przyszłość oraz funkcjonowanie całego ekosystemu. Poznamy metody na rozsądne i oszczędne gospodarowanie zasobami planety, a także dowiemy się jak wprowadzić do naszej codzienności dobre nawyki, które wpłyną pozytywnie na życie każdego z nas.

13:00 „Tajemnice w roślinach ukryte” – ziołowe kosmetyki
oraz pokaz farbowania roślinnego – Leśna Alchemia i Kolorowy Kram
Agata i Justyna – dwie wiedźmy zafascynowane roślinami i tym, co w nich ukryte.
Na nowo odkrywamy ich tajemnice i możliwości wykorzystania w codziennym życiu – jako zamienniki tego, co oferuje nam masowy przemysł. Poznaj z nami egzotyczne smaki, piękne zapachy, cudowne kolory i moc dającą zdrowie i urodę, a wszystko tow niepozornych zielonych „chwastach”, często rosnących na trawnikach.

15.00 „Akademia Chwasta” Katarzyna Mikulska – warsztaty plenerowe,
gdzie podczas spaceru, nauczymy się rozpoznawać kilka gatunków dzikich roślin jadalnych. Dowiemy się w jaki sposób możemy je włączyć do codziennej kuchni. Każdy z uczestników będzie mógł samodzielnie przygotować zapas przydatnych ziół na zimę oraz nauczyć się przyrządzać smaczne potrawy oparte na dzikich roślinach.

Co zabrać: ostry nóż lub nożyczki, torbę bawełnianą lub koszyk, wygodne ubrania, buty terenowe. Czas: 4h (spacer botaniczny, wspólne gotowanie z wykorzystaniem roślin pozyskanych na spacerze).
Maksymalna liczba uczestników: 15 osób.

19:00 Katarzyna Mikulska – spotkanie autorskie

Wydarzenia towarzyszące:
4-5.06. (sobota-niedziela) godz. 12.00-16.00
bulwar nad Parsętą

  • Domki nie tylko dla pszczół – warsztaty budowania hoteli dla dzikich zapylaczy
  • Rodzinne eko zabawy – ścieżka bosych stóp, festiwalowy koktajl zapachów, zajęcia plastyczne i edukacyjne
  • Kuchnia polowa z pól i lasów – podpłomyki i napary
  • Lokalne eko miody – Bees Fundacja Kołobrzeg
  • Plenerowa wypożyczalnia – książki o tematyce ekologicznej oraz nowości wydawnicze
  • „Gry bez prądu” – Klub Gier Planszowych O’gry
  • Warsztaty tkackie oraz tworzenie słowiańskich motanek (magicznych laleczek) –Leśna alchemia i Kolorowy kram
  • Wystawa fotograficzna „Kadry kreślone piórem” – Miłosz Kowalewski
%d