«

»

sie 16 2022

Z Wandą nie tylko wśród zwierząt

spotkanie z Dawidem RzepieląPająki w Bibliotece – spotkanie z Dawidem Rzepielą.

Wielbicieli pająków pewnie nie jest zbyt wielu, ale… wszyscy są ich ciekawi! Chcesz dowiedzieć się czy wszystkie pająki są jadowite? A może, czy istnieją pająki potrafiące szybować? Dla tych, którzy się nimi pasjonują, i dla tych, którzy chcą je po prostu zobaczyć z bliska, mamy elektryzującą wiadomość – już 27 sierpnia 2022 r. (sobota) o godz. 16:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kołobrzegu przy ul. Frankowskiego 3 odbędzie się spotkanie z Dawidem Rzepielą, który opowie nam o amatorskiej hodowli zwierząt egzotycznych oraz zaprezentuje na żywo obce naszej faunie gatunki.

„Mam na imię Dawid, 31 – letni fizjoterapeuta, od 7 lat mieszkający w Kołobrzegu.

Moje hobby – pasja do zwierząt egzotycznych zaczęła się w wieku lat 15, kiedy to szukałem zwierzątka odpowiedniego dla siebie. Liczne alergie oraz dość aktywny tryb życia (do domu wracałem głównie spać) wykluczyły tradycyjne zwierzęta typu pies/kot. Do gryzoni miałem i nadal mam lekką awersję, ptaki hałasowały, rybki nudziły. Zapytałem na forum internetowym sklepu zoologicznego, co mogliby mi zaproponować innego. Z wyczuwalną nutką ironii w odpowiedzi usłyszałem, że mogę zamknąć w słoiku robaki/pająki i zaopiekować się nimi. Słyszałem wcześniej o możliwości hodowania ptaszników (dużych egzotycznych pająków) w specjalnie przygotowanych akwariach (terrariach). Postanowiłem zagłębić temat. Po tygodniu pierwsze 4 egzemplarze wylądowały w moim pokoju. Największą frajdę sprawiało mi urządzanie terrariów, a jako, iż każdy pająk pochodził z innej części świata, biotopy musiały być różne; od suchego, pustynnego, które trzeba było dogrzewać specjalnymi żarówkami, po klimaty dżungli- z żywymi roślinami i dużą wilgotnością… później były węże, jaszczurki, patyczaki i inne tego typu „stwory”.
Obecnie w hodowli mam 4 pająki, które zaprezentuję oraz agamę brodatą-pustynną jaszczurkę, którą jak temperatura pozwoli także chętnie przedstawię.

Mógłbym pisać tak jeszcze długo… ale zostawię coś na prelekcję :)”

Mamy wielką nadzieję, że to wyjątkowe wydarzenie przełamie stereotypowe (negatywne) myślenie o tych zwierzętach, wzbudzi ciekawość ich życiem oraz będzie wspaniałą lekcją przyrody dla każdego odwiedzającego!

„Z Wandą nie tylko wśród zwierząt” jest autorskim programem Moniki Wandy Władzińskiej – kołobrzeskiej aktywistki, działającej w obszarze przyrody i zwierząt, współprowadzonym z Sylwią Kiljan-Rudowicz, redaktor Telewizji Kablowej Kołobrzeg. Jednocześnie jest to nowy cykl spotkań Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kołobrzegu i nowy program Telewizji Kablowej Kołobrzeg. Wanda zaprasza do udziału w spotkaniach z ludźmi pełnymi pasji i doświadczenia, wcielającymi w życie swoje marzenia i wizje, którzy swoimi realizacjami mogą zarażać innych. Cykl ma na celu aktywizację społeczną mieszkańców oraz szeroko pojętą edukację ekologiczno-przyrodniczą.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie.

Wstęp wolny!