«

»

wrz 12 2023

Spotkanie autorskie z Filipem Springerem

Spotkanie Filip SpringerZapraszamy na spotkanie z Filipem Springerem – pisarzem i fotoreporterem, stypendystą Narodowego Centrum Kultury Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego, nominowanym do najważniejszych nagród literackich w kraju, autorem książek: „Miedzianka. Historia znikania”, „Wanna z kolumnadą”, „13 pięter”, „Miasto Archipelag”, „Źle urodzone” oraz najnowszej, poświęconej poniemieckiemu krajobrazowi „Mein Got, jak pięknie”.

12.09.2023 r. (wtorek); godz. 17.00
Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Frankowskiego 3.
Bezpłatne wejściówki dostępne w Czytelni Prasy, ul. Frankowskiego 3, od 2.09.2023r.

„Mein Got, jak pięknie” to nie reportaż. To na poły fabularyzowana, na poły dokumentalna opowieść, której głównym bohaterem jest pejzaż. Przemierzając rowerem tereny wschodnich prowincji Prus nazwanych później Ziemiami Odzyskanymi, autor podąża śladami ludzi, którzy – ogarnięci wizją postępu – włączyli się w rewolucję przemysłową, stopniowo przekształcając otaczający ich świat.

Filip Springer podąża śladami mistrza Jana Bułhaka. Ojciec polskiej fotografii jest tylko jednym z wielu jego bohaterów, ale głównym przewodnikiem w wizualnych poszukiwaniach autora.
– Krajobraz przestaje być widokiem, a staje się obrazem, to jest nabiera wartości artystycznej tylko jeśli wszystkie jego części składają się na całość przyjemną dla oka, całość zaś przedstawia treść wyrazistą i jedną – pisał Bułhak jeszcze przed wojną.

%d bloggers like this: