«

»

wrz 19 2023

TransPort Literacki – wydarzenia dla dzieci

Transport literacki dzieciarniaMiejska Biblioteka Publiczna w Kołobrzegu zaprasza serdecznie na wydarzenia dla dzieci zorganizowane podczas festiwalu TransPort Literacki 28.

21 września (czwartek) godz. 12.00 i 13.30

Biblioteka Ogrody ul.Żółkiewskiego 6

Między 21 a 24 września w Kołobrzegu odbędzie się 28. edycja najstarszego festiwalu literackiego w Polsce – TransPortu Literackiego. To międzynarodowe wydarzenie realizowane jest pod patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego i Prezydent Miasta Kołobrzeg , przy wsparciu Ministerstwa Kultury oraz Unii Europejskiej.

Wśród wydarzeń znalazły się dwa spotkania przygotowane z myślą o młodych czytelnikach. Odbędą się one w BIBLIOTECE OGRODY.

W czwartek, 21 września o godz. 12:00 zapraszamy na spotkanie z „Niewidką i Zobaczyskiem”, kamishibaią autorstwa Joanny Mueller (tekst) i Joanny Łańcuckiej (ilustracje).

To to opowieść o dziewczynce, która z nieznanych powodów jest zamknięta w przestrzeni swojego pokoju, mimo że marzy o dalekiej podróży. Zjawiają się jednak w pokoju Niewidki goście z czterech stron świata, którzy opowiadają jej o Wielkim Zobaczysku – Dziki Zachód, Daleki Wschód, Mroźna Północ i Piekące Południe. Czy przekonają dziewczynkę, by wyruszyła w podróż? Inną zagadką jest to, dlaczego bohaterka nie wychodzi ze swojego pokoju. Być może powodem jest nieśmiałość , a może to strach rodziców?

Odpowiedzi na te pytania (i wiele innych) poszukamy podczas czwartkowego wydarzenia, w którym udział wezmę obie autorki. Spotkanie dla dzieci z klas 2-3 szkoły podstawowej.

Również w czwartek, o godzinie 13:30 przeniesiemy się z kolei do Włoch, do świata małej Violi, bohaterki książki „Viola i Niebieski” Matteo Bussoli.

Viola, dziewczynka, która gra w piłkę nożną, jeździ na hulajnodze i uwielbia ubierać się na Niebiesko. Viola zapisuje nazwy kolorów wielką literą, bo kolory są dla niej jak ludzie – każdy jest jedyny w swoim rodzaju. Nie wszyscy jednak się z nią zgadzają, zwłaszcza dorośli. Wielu twierdzi, że istnieją rzeczy tylko „dla chłopców” i tylko „dla dziewczynek”. Viola nie rozumie tego podziału. Pewnego dnia prosi o pomoc tatę, który jest malarzem i na kolorach zna się jak mało kto.

W spotkaniu udział weźmie autor – Matteo Bussola (online), tłumaczka Katarzyna Skórska, a wydarzenie poprowadzi doświadczona pedagożka, poetka i joginka – Joanna Roszak. Spotkanie przewidziane dla dzieci z klas 3-4 szkoły podstawowej.

Serdecznie zapraszamy uczniów i uczennice kołobrzeskich szkół podstawowych do udziału w wydarzeniach. Po każdym spotkaniu będzie okazja do zakupu książki w promocyjnej cenie i zdobycia autografu autorki / ilustratorki / tłumaczki.

%d bloggers like this: