«

»

paź 06 2023

Spotkanie autorskie z Wojciechem Orlińskim

Spotkanie Wojciech Orliński

Książka pt. „Kopernik – rewolucje” to nowe spojrzenie na biografię wielkiego astronoma. Jej autor, Wojciech Orliński, spotkał się dzisiaj z czytelnikami Miejska Biblioteka Publiczna Kołobrzeg.

Wojciech Orliński – dziennikarz, pisarz i publicysta. Ukończył studia chemiczne na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1997–2021 pracował w „Gazecie Wyborczej”, gdzie pisał głównie na tematy związane z kulturą masową i internetem. Publikował również w „Krytyce Politycznej”. W 2005 roku stypendysta wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku. Znawca twórczości Stanisława Lema, autor jego biografii: „Co to są sepulki? Wszystko o Lemie” (2007), „Lem. Życie nie z tej ziemi” (2017) oraz „Lem w PRL-u” (2021).

„Kopernik. Rewolucje” to książka, w której życie Kopernika jest punktem wyjścia do szerokiego zarysowania sytuacji historyczno-polityczno-społecznej przełomu XV i XVI wieku. Kopernik w brawurowej opowieści Wojciecha Orlińskiego, choć odległy w czasie, staje się nam bliski jako człowiek szukający miejsca do życia i przestrzeni na realizowanie swoich pasji. Odkrywany dziś na nowo zaskakuje skromnością, pokorą, ale też uporem i słabościami, które mogły go zaprowadzić – jak jednego z jego przyjaciół – do lochów Watykanu. Jednak w życiu Kopernika amor omnia vincit – miłość zwycięży wszystko. Wzniosła miłość do nauki, ale też jak najbardziej ziemska i ludzka miłość

%d