«

»

mar 11 2024

Błękitny Patrol WWF z bliska

Błękitny Patrol WWF z bliskaBłękitny Patrol WWF z bliska – Sebastian Barszczewski, Barbara Mularczyk i Natalia Chojecka

23.03.2024 (sobota), g. 16:00,

Biblioteka ul. Frankowskiego 3

Bezpłatne wejściówki dostępne w Czytelni Prasy – ul. Frankowskiego 3, od 16.03.2024.

To już 23. spotkanie w ramach cyklu „Z Wandą nie tylko wśród zwierząt”.
Prowadzenie: Monika Wanda Władzińska i Sylwia Kiljan-Rudowicz.

Gośćmi marcowego spotkania będą: Sebastian Barszczewski – Lokalny Lider Wolontariuszy Błękitnego Patrolu WWF na odcinku: „Kołobrzeg – Granica Województw Zachodniopomorskiego i Pomorskiego” oraz wolontariuszki – Barbara Mularczyk i Natalia Chojecka.

Działający od początku 2010 roku Błękitny Patrol WWF to największy projekt Fundacji WWF Polska. Pod nazwą „Błękitny Patrol WWF” kryją się ludzie – blisko 200 wolontariuszy, którzy zamieszkują całe polskie wybrzeże Bałtyku. Na co dzień pomagają fokom, morświnom i ptakom morskim, a także wszystkim innym potrzebującym wsparcia zwierzętom. Różni ich wiek, wykształcenie i wykonywane zawody. Łączy wspólny cel – Bałtyk.

Do ich zadań w głównej mierze należy monitorowanie wybrzeża, prowadzenie regularnych patroli oraz odpowiadanie na zgłoszenia o potrzebujących zwierzętach.

Siłą Patrolu jest to, że tworzą go lokalni ludzie kochający morze i dziką naturę. Dzięki temu włączanie lokalnej społeczności jest bardzo organiczne i oddolne, ale też zróżnicowane, bo wybrzeże jest podzielone na sześć odcinków i na każdym z nich Wolontariusze mają swojego Lokalnego Lidera, który angażuje się lokalnie lub angażuje lokalne społeczności w ochronę siedlisk.

„Błękitnych” łączy wiara w to, co robią. Łączy ich miłość do przyrody, którą starają się zaszczepić w innych podczas każdego dnia swojej pracy. Wszyscy z nich myślą globalnie, lecz działają lokalnie, wierząc, że małe kroki mają wielkie znaczenie dla osiągania wielkich celów.

Wolontariat w Błękitnym Patrolu WWF to nie tylko kontakt z dziką przyrodą i bezpośrednia pomoc zwierzętom, ale również zaangażowanie społeczne, które w perspektywie długoterminowej ma dla środowiska dużo większe znaczenie niż doraźne interwencje do zwierząt.

Zapraszamy na spotkanie, a może i Państwo wstąpią w szeregi Patrolu