«

»

sie 27 2024

Spotkanie

Słowianki - spotkanieSpotkanie „Słowianki, wiedźmy, feministki – o feminizmie i herstorii w kontekście słowiańskim” z Natalią Kościńska.

03.09.2024 (wtorek), godz. 17:00, Biblioteka ul. Frankowskiego 3

Bezpłatne wejściówki dostępne w Czytelni Prasy – ul. Frankowskiego 3, Beletrystyce ul. Brzozowa 9a oraz Bibliotece Ogrody – ul. Żółkiewskiego 6, od 26.08.2024

Współczesna fascynacja słowiańskością, zarówno w literaturze, jak i w kulturze, jest znakomitą okazją do refleksji nad naszą przeszłością, tożsamością i dziedzictwem kulturowym.

Natalia Kościńska, znawczyni literatury słowiańskiej, poprowadzi nas przez fascynujący świat słowiańskiej fantastyki, kryminałów z motywami słowiańskimi, literatury obyczajowej, a także literatury popularnonaukowej. Spotkanie będzie także okazją do rozmowy o tym, jak słowiańskie motywy wpisują się w szersze zagadnienia feminizmu i herstorii, szczególnie w kontekście postaci takich jak Baba Jaga czy Świętosława, księżniczka znana z powieści „Harda” Elżbiety Cherezińskiej.

Spotkanie to nie tylko okazja do rozmowy o literaturze, ale również do zgłębienia szerokiego spektrum słowiańskości, które obejmuje także muzykę, filmy, modę i, co najważniejsze, refleksję nad naszą tożsamością i kulturowym dziedzictwem.

Natalia Kościńska – twórczyni podcastu „Słowiańskości”, polonistka z powołania i wykształcenia, członkini Stowarzyszenia Badaczy Popkultury „Trickster”, stypendystka MKiDN w zakresie upowszechniania kultury. W ramach stypendium przygotowuje książkę-poradnik dla poszukiwaczy słowiańskości. Interesuje ją polski folklor (ze szczególnym uwzględnieniem wątków religijnych, w tym demonologii) oraz sposoby jego wykorzystywania w popkulturze.

Serdecznie zapraszamy.

Spotkanie jest integralnym elementem zadania „Biblioteka naturalnie”, które jest realizowane w ramach projektu BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność, Priorytet 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

NPRCz 2.0

Narodowe Centrum Kultury