Spotkanie „Słowianki, wiedźmy, feministki…” uporządkowało wiedzę na temat literatury dotyczącej Słowian, słowiańszczyzny wskazując jednocześnie wartościowe pozycje książkowe, które warto przeczytać zarówno z literatury popularnonaukowej, obyczajowej jak i fantasy. Wskazano, że obecnie na rynku pojawia się tak wiele książek z motywami słowiańskimi, że trudno przeczytać je wszystkie.
Szkolenie pokazało, że literatura to tylko początek, gdy mówimy o słowiańskości. Prelegentka wprowadziła słuchaczy w świat muzyki, filmów, a nawet mody inspirowanej słowiańskimi tradycjami. Omówiono również wpływ słowiańskich postaci, jak Baba Jaga czy Sigrid Storrada (księżniczka Świętosława, bohaterka powieści „Harda” Elżbiety Cherezińskiej), na współczesne idee feministyczne. Wskazano również na rosnącą popularność wydarzeń kulturalnych, takich jak festiwale, warsztaty oraz moda, które czerpią z dziedzictwa słowiańskiego, pokazując, że moda na słowiańskość jest silniejsza niż kiedykolwiek.
Szkolenie jest integralnym elementem zadania „Biblioteka naturalnie”, które jest realizowane w ramach projektu BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność, Priorytet 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
NPRCz 2.0
Narodowe Centrum Kultury