Z jednej strony to autor mrożących krew w żyłach kryminałów, z drugiej, miłośnik różanych ogrodów i baśni z dzieciństwa. Spotkanie autorskie z Maxem Czornyjem, które odbyło się w naszej bibliotece, udowodniło, że za każdym mocnym słowem i brutalną sceną stoi człowiek z dużym dystansem do siebie, poczuciem humoru i pasją, którą trudno zamknąć w jednym gatunku.
Rozmowę poprowadziła Liliana Łosiak, ale szybko zmieniła się ona w wielowątkową dyskusję. Publiczność nie tylko słuchała, ale aktywnie uczestniczyła, pytania padały z różnych stron i w zaskakujących kierunkach.
Czornyj nie unikał trudnych tematów, również tych o brutalności w swoich książkach. Kilka osób przyznało szczerze, że ciężko się im je czyta ze względu na drastyczne opisy. Autor odpowiedział spokojnie, że nie pisze dla efektu, ale by pokazać rzeczywistość taką, jaka bywa. Przemoc w jego powieściach ma uzasadnienie i służy ukazaniu prawdy o ludzkiej naturze, a nie taniej sensacji.
Poza tematami mrocznymi było też miejsce na lżejsze wątki. Autor z entuzjazmem mówił o swojej pasji do ogrodu i kolekcjonowaniu starych odmian róż. Wspomniał również, że choć fascynują go baśnie – szczególnie te w wydaniu braci Grimm – to nie ciągnie go w stronę fantastyki — ani jako czytelnika, ani jako pisarza.
Czy spotkanie było poważne? Owszem. Czy było zabawne? I to bardzo. Czy zaskoczyło? Bez dwóch zdań. Bo chyba nikt nie spodziewał się, że mistrz kryminału tak płynnie przejdzie od morderstw do opowieści o różach, bajkach i literackich wyborach.
Autorowi dziękujemy za fantastyczne spotkanie oraz Wam drodzy słuchacze za obecność.
Fot. Marta MB
Spotkanie realizowane w ramach zadania „Biblioteka naturalnie”, które stanowi część projektu BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność, Priorytet 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
NPRCz 2.0
Narodowe Centrum Kultury