Dla dzieci i młodzieży

Tytuł: Dlaczego dzieci jedzą śmieci?
Autor: Anna Manna Poznańska
Wydawnictwo: Kaszamanna, 2017
Długo oczekiwana i rozchwytywana książka, która w przystępny, oddziałujący na dziecięcą wyobraźnię sposób tłumaczy, dlaczego trzeba wybierać zdrowe jedzenie! „Dlaczego dzieci jedzą śmieci” Anny Manny Poznańskiej to wprowadzenie dzieci oraz rodziców w świat zdrowej żywności, która jest często pomijana na rzecz „śmieciowego” jedzenia – mała Lukrecja, narratorka „Dlaczego dzieci jedzą śmieci”, martwi się o Krzysia, w którego rodzinie zwraca się uwagę tylko na słodycze i doprawione chemią bułki, chrupki, ciastka i gazowane napoje. Skoro to wszystko jest tak niezdrowe i szkodliwe, to dlaczego dzieci ciągle jedzą śmieci?
Źródło: https://merlin.pl/dlaczego-dzieci-jedza-smieci
Książka dostępna w Bibliotece Dziecięcej (ul. Brzozowa 9a).

Tytuł: Pierwsza pomoc nie tylko dla przedszkolaków
Autor: Joanna Krzyżanek
Wydawnictwo: Jedność, 2018
W tej bardzo mądrej, a przy tym zabawnej książeczce Cecylka Knedelek opowiada gąsce Walerce oraz wszystkim przyszłym i obecnym przedszkolakom, jak zachowywać się w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje pierwszej pomocy. Pełne świetnego humoru historyjki poprzedzają zbiór najważniejszych wskazówek dla małych i dużych przedszkolaków, które będą przydawać się dzieciom jeszcze długo, długo po opuszczeniu przedszkola.
Co zrobić, gdy ktoś się skaleczy, oparzy czy zakrztusi? Jak można pomóc w nagłych wypadkach? Jaki numer telefonu wybrać, gdy stanie się coś złego? Tego dowiecie się z tej wesołej i kolorowej książeczki.
Dwie doskonale znane dzieciom bohaterki – Cecylka Knedelek i gąska Waleria – zapraszają do lektury i zapewniają mnóstwo dobrej zabawy!
Źródło: https://www.jednosc.com.pl/dla-dzieci-14/4304/pierwsza-pomoc
Książka dostępna w Bibliotece Dziecięcej (ul. Brzozowa 9a).

Tytuł: Historia pewnej dziewczyny
Autor: Sara Zarr
Wydawnictwo: YA! – Grupa Wydawnicza Foksal, 2018
Przeszłość może okazać się Twoim największym wrogiem.
Pacifica w stanie Kalifornia. Na restauracyjnym parkingu ojciec nakrywa swoją trzynastoletnią córkę i jej starszego chłopaka w jednoznacznej sytuacji. Nie potrzeba wiele czasu, by o tym wydarzeniu dowiedziała się cała okolica. Dziewczynie szybko przypięto łatkę, której nie może się pozbyć mimo upływu kolejnych lat, a od nieprzychylnych spojrzeń nie jest wolna nawet we własnym domu. Czeka ją trudna walka o zmianę osądu na jej temat
i szansę na wyrwanie się z upokarzającej roli miejscowej puszczalskiej.
Źródło: https://www.gwfoksal.pl/historia-pewnej-dziewczyny.html
Książka dostępna w Bibliotece Młodzieżowej (ul. Brzozowa 9a).

Tytuł: Skrzywdzona
Autor: Natasha Preston
Wydawnictwo: JK, 2018
Scarlett Garner nie pamięta nic sprzed swoich czwartych urodzin. Gdy tylko próbuje wydobyć z pamięci jakieś wspomnienia, ból głowy staje się nie do zniesienia. Powoli więc godzi się z tym, że jakaś jej część przepadła na dobre.
Kiedy w jej szkole zjawia się nowy uczeń, który próbuje pomóc Scarlett w odzyskaniu wspomnień, dziewczyna zakochuje się w nim bez pamięci. Wydaje się, że wszystko zmierza w dobrą stronę, ale wówczas wypadek samochodowy powoduje pojawienie się przebłysków dawno zapomnianych wydarzeń. Czy na pewno jednak chciałaby je pamiętać? Dobrze, że w tym trudnym czasie może liczyć na Noaha, który oferuje jej takie wsparcie, o jakim marzyłaby każda z nas. Tylko że powody jego zaangażowania stają się coraz bardziej niejasne…
Źródło: https://merlin.pl/skrzywdzona-preston-natasha/7998184/
Książka dostępna w Bibliotece Młodzieżowej (ul. Brzozowa 9a).