Literatura regionalna

 

Tytuł: Rocznik Kołobrzeski, T.2
Wydawnictwo: Kołobrzeg : Wydawnictwo Reda Kazimierz Ratajczyk, 2014
„Drugi tom to kontynuacja tematów zawartych w rozpoczynającym cykl wydawniczy, pierwszym tomie Rocznika Kołobrzeskiego. Artykuły dotyczą powojennego życia miasta, które powstaje z morza gruzów. U ujścia Parsęty mieszkają jeszcze przedwojenni mieszkańcy. Oczekują na sygnał wyjazdu za Odrę. Równolegle rozpoczyna się nowy rozdział historii miasta, miasta polskiego.

Pierwsi mieszkańcy, których nazywamy dzisiaj pionierami, remontują mieszkania, odgruzowują całe kwartały ze zniszczeń wojennych. Naprawiają łodzie rybackie, wypływają na redę portu – przywożą pierwsze ryby, które rozdają za darmo. Ogólna stołówka wydaje posiłki wszystkim pracującym przy uprzątaniu ulic, uruchomieniu służby zdrowia, piekarni, wodociągu, kolei, oczyszczaniu portu z wraków. Nikt nie pytał o pieniądze. O organizowaniu służby zdrowia wspomina lekarz Adam Gliński, a o pracy pierwszych rybaków Jacek Klimżyński. O lidze morskiej w Kołobrzegu i na Pomorzu Środkowym piszą Marek Padjas i Antoni Szarmach.

Życie w mieście skupione jest między innymi wokół działających klubów sportowych. Piszą o nich: Stanisław Krawiec, Tomasz Jurek i Przemysław Pieczyński oraz Małgorzata Woltmann-Żebrowska. Temat bursztynu jako złota Bałtyku przybliża nam Wojciech Owsianowski. Kiedyś nadmorskie plaże po sztormach obfitowały w jantar, a w Kołobrzegu było wiele warsztatów obróbki bursztynu.

Dawniej i współcześnie wiele dzieje się w kołobrzeskiej literaturze. Jacek Klimżyński, przybliża nam po latach przypadki Marcina Borzymowskiego, a Lech M. Jakób książki literackie 2012 roku.”

Źródło:Wstęp Wydawcy, Kazimierza Ratajczyka
Książka dostępna w Czytelni Regionalnej (ul. Jana Frankowskiego 3).