Popularnonaukowa

Tytuł: Chirurdzy: opowieści prawdziwe
Autor: Lech Mucha
Wydawnictwo: eSPe, 2018
Lech Mucha, chirurg z wieloletnim stażem, w tej zupełnie niezwykłej książce postanowił podzielić się z czytelnikami opowieściami z pierwszej linii frontu codziennej walki o życie i zdrowie pacjentów. Walkę tę toczy nie w luksusowych salach operacyjnych, znanych z popularnych seriali, lecz naprawdę w warunkach pola bitwy, bo w zwykłym szpitalu powiatowym. (…)
Chirurdzy to jednak nie tylko zbiór świetnie napisanych opowieści i przezabawnych anegdot. Każdy rozdział autor kończy zestawem ciekawostek z historii medycyny, a także fachowych wskazówek, jak poradzić sobie z sytuacjami zagrażającymi zdrowiu i życiu, śmiesznymi tylko wtedy, gdy mają szczęśliwe zakończenie. (…)
Źródło: https://www.empik.com/chirurdzy-opowiesci-prawdziwe-lech-m
Książka dostępna w Wypożyczalni popularnonaukowej (ul. Jana Frankowskiego 3).

Tytuł: Niepokonani: niesamowite historie przetrwania
Autor: Dawid Long
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie, 2018
Niezwykłe – i prawdziwe – historie przetrwania.
(…) Pewna nastolatka przeżyła wypadek samolotowy, spadając z dużej wysokości i dzielnie przeprawiając się przez dżunglę. Dwie rodziny samodzielnie uszytym balonem przeleciały bezpiecznie nad murem berlińskim. Pewna kobieta tak długo przebywała w lodowatej wodzie, że jej serce przestało bić – zamarzła – a jednak przeżyła!
Te i wiele innych niewiarygodnych, a jednak prawdziwych historii o tym, w jak ekstremalnych warunkach potrafi poradzić sobie człowiek, który pragnie żyć, znajdziemy na kartach pięknie ilustrowanej książki Niepokonani.
Źródło: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4842/Niepokonani
Książka dostępna w Wypożyczalni popularnonaukowej (ul. Jana Frankowskiego 3).

Tytuł: Emilia Krakowska: aktorzyca
Autor: Katarzyna Kaczorowska
Wydawnictwo: Muza, 2018
„Aktorzyca” to portret wybitnej polskiej aktorki Emilii Krakowskiej – poznanianki z urodzenia, warszawianka z wyboru. (…) Bohaterka książki opowiada czytelnikom o wielkiej miłości swojej matki, Anastazji, o przybranej siostrze, mężach, z którymi nie zawsze było jej po drodze i ukochanych córkach. Prowadzi nas przez uliczki rodzinnego Poznania – okupowanego przez Niemców i zbuntowanego przeciwko władzy w czerwcu 1956 roku – i wprowadza w świat warszawskich teatrów, w którym młoda dziewczyna po studiach musiała znaleźć swoje miejsce, pokazać, co potrafi i przekonać do siebie reżyserów, publiczność i krytyków. Co jej się udało, a czego do dzisiaj żałuje? Czy jest rola, o której wciąż marzy? Jaką postać chciałaby zagrać ponownie?
Źródło: https://muza.com.pl/literatura-faktu/3074-emilia-krakowska
Książka dostępna w Wypożyczalni popularnonaukowej (ul. Jana Frankowskiego 3).

Tytuł: Zamach na II RP: elity na celowniku
Autor: Remigiusz Piotrowski
Wydawnictwo: PWN, 2018
Nowa książka Remigiusza Piotrowskiego przybliża historie wybranych zamachów na ważnych urzędników państwowych przedwojennej Polski, również tych, które były wymierzone w same fundamenty II RP. Poza najgłośniejszym zamachem, czyli mordem w Zachęcie, przedstawia także wiele innych, mniej znanych. Ich celem stali się m.in. prezydent Stanisław Wojciechowski, minister Bronisław Pieracki, poseł Tadeusz Hołówko czy prezydent Łodzi Marian Cynarski, a także… sam Józef Piłsudski. Poznamy też okoliczności tajemniczego zaginięcia generała Włodzimierza Zagórskiego, napadu Adama Doboszyńskiego na Myślenice i śmierci Józefa Bułak-Bałachowicza. (…)
Źródło: https://ksiegarnia.pwn.pl/Zamach-na-II-RP.-Elity-na-celowniku
Książka dostępna w Wypożyczalni popularnonaukowej (ul. Jana Frankowskiego 3).