Popularnonaukowa

Tytuł: Duchowe życie zwierząt
Autor: Peter Wohlleben
Wydawnictwo: Otwarte, 2017
Koguty okłamujące kury? Łanie pogrążone w żałobie? Zawstydzone konie? To przejawy fantazji ekologów czy naukowo udowodnione fakty z życia zwierząt? Czy tak różnorodne życie uczuciowe nie jest zastrzeżone jedynie dla ludzi?
Peter Wohlleben, leśnik i miłośnik przyrody, korzystając z najnowszych badań naukowych i własnych obserwacji, udowadnia, że zwierzęta i ludzie w sferze uczuć i doznań są do siebie podobni. Odkrywa przed nami niesamowite historie zwierząt, w których możemy zaobserwować ich mądrość, współczucie, troskę czy przyjaźń. (…)
Źródło: http://otwarte.eu/book/duchowe-zycie-zwierzat—wydanie-ilustrowane
Książka dostępna w Wypożyczalni popularnonaukowej (ul. Jana Frankowskiego 3).

Tytuł: Duszny kraj: wybrane utwory z lat 1962-2012
Autor: Bob Dylan
Wydawnictwo: Biuro Literackie, 2017
Antologia 132 poetyckich przekładów „Ojca Założyciela współczesnej piosenki z ważkim tekstem”. Pierwsza tak obszerna prezentacja twórczości laureata literackiej Nagrody Nobla 2016 w Polsce, uzupełniona brawurowymi komentarzami, pozwalającymi wejść w świat tej wielokontekstowej, zakorzenionej
w różnych tradycjach, rozbrzmiewającej licznymi głosami poezji. Tworzona przez Filipa Łobodzińskiego przez blisko czterdzieści lat książka to swoisty hołd dla wielkiej postaci światowej kultury, która na dobre odmieniła współczesną, nie tylko anglojęzyczną poezję.
Źródło: http://www.biuroliterackie.pl/ksiazki/duszny-kraj
Książka dostępna w Wypożyczalni popularnonaukowej (ul. Jana Frankowskiego 3).

Tytuł: Rubinowe oczy Kremla: tajemnice podziemnej Moskwy
Autor: Maciej Jastrzębski
Wydawnictwo: Editio, 2017
Jest w Moskwie pod Kremlem kryjówka, a w niej dwie komnaty, aż do sufitu zastawione skrzyniami. A komnaty te są dobrze zabezpieczone: drzwiami żelaznymi, wielkimi zamkami, łańcuchami i pieczęciami. W każdej z komnat jest jedno zakratowane okno, którego otworzyć się nie da…(…)
W swojej najnowszej książce Maciej Jastrzębski, niezrównany gawędziarz i niestrudzony badacz rosyjskiej duszy, zabierze nas na wyprawę do podziemnej Moskwy, aby odnaleźć sekretną bibliotekę bizantyjskich cesarzy, a przy okazji dotknąć wielu tajemnic rosyjskiej stolicy — zarówno dawnych, jak i tych, które dotyczą jej najnowszej historii. Jest to opowieść o tym, co niejednoznaczne, nieoczywiste, nieprawdopodobne, a jednak ma ogromny wpływ na życie moskwian.
Źródło: http://editio.pl/ksiazki/rubinowe-oczy-kremla-tajemnice-podziemnej-moskwy
Książka dostępna w Wypożyczalni popularnonaukowej (ul. Jana Frankowskiego 3).

Tytuł: Dzika spiżarnia, Czyli zbieractwo dla początkujących
Autor: Sergei Boutenko
Wydawnictwo: Vivante, 2017
Książka, na którą czekali wszyscy fani Łukasza Łuczaja!
Przewodnik po świecie jadalnych roślin, prosto od syna światowej guru surowego żywienia, Victorii Boutenko. Siergiej Boutenko odkrywa przed czytelnikiem korzyści zdrowotne nowego trendu w żywieniu, który szturmem zdobywa salony i prestiżowe restauracje.
Zbieractwo i wykorzystywanie do przygotowywania posiłków tego, co rośnie w naszych ogródkach, pobliskich lasach czy przy polnych ścieżkach, to nie tylko zdrowa, ale i smaczna pasja, która dodatkowo pomaga planecie, wpisując się w trend „zero waste”. (…)
Źródło: http://www.empik.com/dzika-spizarnia-czyli-zbieractwo
Książka dostępna w Wypożyczalni popularnonaukowej (ul. Jana Frankowskiego 3).