«

»

paź 19 2016

Pan Samochodzik i historia

Spotkanie z Sebastianem MierzyńskimCzym jest przygoda dla przeciętnego nastolatka? Bywa różnie. Dla jednych to gra w pokemony, dla innych górska wspinaczka. Dla pasjonatów historii – odkrywanie miejsc i tajemnic, dla których inspiracją i przewodnikiem może stać się spotkanie z Sebastianem Mierzyńskim, kontynuatorem serii książek Zbigniewa Nienackiego „Pan Samochodzik”, zorganizowane w kołobrzeskiej Bibliotece 19.10.2016.

Kim był Pan Samochodzik, super bohater serii? Podobnie jak jego autorzy – dziennikarzem i historykiem, lubiącym przygody i tajemnice. Na spotkaniu z pisarzem nie brakowało więc sekretów, poszukiwaczy skarbów i historyczno-dziennikarskich ciekawostek.

Złote ruble generała Samsonowa, Bursztynowa Komnata i zatopiony transportowiec Wilhelm Gustloff, tajemnice zamku Czocha, nagie miecze z bitwy pod Grunwaldem. Lenin, Kopernik, Napoleon. Skąd się wzięły ziemniaki, czy Bonaparte lubił chipsy cebulowe i piwo? Co oznacza, że Maria Walewska opierała się wielkiemu generałowi krócej niż twierdza Ulm? Ukryte skarby rozbudzają wyobraźnię, ciekawostki intrygują a wpleciona w tło sensacja sprawia, że książkowe historie były łatwo przyswajalne.

Spotkanie dofinansowano ze środków Gminy Miasto Kołobrzeg w ramach MPPiRPA.