«

»

paź 18 2016

Być miłosiernym wobec świata – spotkanie autorskie z Szymonem Hołownią

szholownia1810167„Chrześcijaństwo to prosta droga, ale cholernie wymagająca” mówił Szymon Hołownia, znany dziennikarz, publicysta i autor książek, na spotkaniu z czytelnikami 18.10.2016r., w kołobrzeskiej Bibliotece Miejskiej. „To, co dostajesz w zamian – przerasta wszystko możliwe. Każdego wieczora jestem bliżej mojej drogi, bo im dalej, tym wszystko staje się prostsze”.

Nie miał spektakularnych nawróceń, to był po prostu proces. Książki pisze przez ciekawość świata i z potrzeby użyteczności. Najczęściej, tak jak w swojej ostatniej „36 i 6 sposobów na to jak uniknąć życiowej gorączki”, stawia w nich pytania. Zmaga się z przykazaniami – bo pokazują jak nie zachorować i z błogosławieństwami – bo uczą jak być zdrowym.

Jego obecne życie to uczynki miłosierdzia, czyli działalność Fundacji Kasisi oraz Dobrej Fabryki. Co go tknęło w stronę pomocy dla dzieci Afryki? Wspierał Caritas od zawsze, ale czuł, że mógłby coś więcej. Próbował robić coś swoimi pieniędzmi, ale potrzeby są wielkie. Obecnie poprzez fundacje realizuje 9 projektów w 5 krajach Afryki. Planuje działania w Rosji i w Polsce. Działa wyłącznie dzięki ofiarności ludzi dobrej woli. Nie ma wsparcia instytucjonalnego. Walka trwa o potrzeby osób starszych, samotnych. Jeśli się nie da świata zmienić od góry, to trzeba to robić od dołu. Liczy się jeden człowiek! Frustracją jest myślenie w skali globalnej. Jak godzi obowiązki? Jest później niż myślisz- to obecne motto jego życia. „Nie jest łatwo, zadbać o fundacje, utrzymać rodzinę – dzień za krótki, noc też”.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu Książnicy Pomorskiej w Szczecinie „Morze Kultury. Zachodniopomorskie spotkania w bibliotece”.