«

»

sty 26 2017

Spotkanie autorskie z drem Hieronimem Kroczyńskim

Uzdrowisko Kołobrzeg – jakie były jego początki? Kto był jego twórcą i tak naprawdę zadbał o popularność „kąpielnego” miasta w II połowie XIX wieku? Burmistrz Hermann Haken, dr Günter von Bünau, dr Moses Behrend, dr Hermann  Hirschfeld , dr Ryszard Kaczorowski– to osoby najbardziej zasłużone, o których dziś w Kołobrzegu za bardzo się nie pamięta, mówił 26. 01. czytelnikom zebranym w Bibliotece Miejskiej, dr Hieronim Kroczyński, autor książki „Dawny Kołobrzeg”.

Współpracowali ze sobą i jednocześnie korzystali z naturalnych walorów miasta Niemcy, Polacy i Żydzi. Obszar przyjazdów polskich do Kołobrzegu obejmował różne tereny. Pojawiali się kuracjusze z Wielkopolski, Kongresówki, Małopolski a nawet ze Lwowa. Dr Hirschfeld  „w uznanie szczególnego szacunku polskim gościom kąpielnym” wydał książkę  o leczeniu solanką przetłumaczoną na język polski już 1860 w roku. Dopiero później, na skutek zmiany sytuacji politycznej w 1914 roku wyszło zarządzenie, że wszystkie  obce wyrazy  używane w miejscach publicznych należy zlikwidować.

Uczestnicy spotkania autorskiego z drem Kroczyńskim mieli okazję obejrzeć fotografie postaci oraz dawnych miejsc kołobrzeskiego uzdrowiska. Gość Biblioteki przestrzegał przed nadmiernym posługiwaniem się nazwą Colberg dla miasta, które już w tamtych czasach, w tłumaczeniach polskich nazywane było Kołobrzegiem.