«

»

lis 21 2017

Cyberpułapka – spektakl dla dzieci

SpektaklŻyjemy w czasach, w których już praktycznie każde dziecko posiada swoją własną komórkę, tablet czy komputer, w świecie gdzie panuje przekonanie, że „ten, kto nie ma Facebooka, nie istnieje”. Po szkole uczniowie od razu przenoszą się do wirtualnego świata. Tam zamieszczają zdjęcia, komentują posty, grają, lecz nie zdają sobie sprawy, ile niebezpieczeństw może ich tam spotkać.

W związku z tym w dniu 21.11.2017 r. mieliśmy przyjemność gościć w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kołobrzegu teatr EDU-ARTIS, który przyjechał do nas ze swoim spektaklem pt. „Cyberprzemoc”.

Przedstawienie poruszało wiele istotnych kwestii w życiu młodzieży. Mowa była o tym, jak łatwo młodej osobie zagubić się w wirtualnej przestrzeni, uzależnić od komputera, bądź telefonu. Młodzi, niczego nieświadomi, wciąż komentujący, liczący na „lajki”, dla których liczy się „fejm”, nie dostrzegali czegoś takiego jak „hejt”. Zjawiska, które może dotknąć każdego z nas. Zaczyna się niewinnie. Jeden nieprzychylny komentarz, drugi…, a później już z górki – robi się ich coraz więcej. Osoba dotknięta takimi docinkami nie potrafi sobie z tym poradzić. Przerasta ją to. Zaczyna opuszczać szkołę, gdzie wszyscy się śmieją – bo nie zapominajmy – w internecie nic nie zginie i każdy może zobaczyć nasz nieprzychylny komentarz, nasze zdjęcia, wszystko to, co opublikujemy. Ważne jest, aby w takich sytuacjach reagować, nie przyglądać się temu z boku, nie stać biernie. Pomóc osobie dotkniętej cyberprzemocą.

Celem przedstawienia było zwiększenie świadomości młodzieży, nauka asertywności, ostrożności w cyberprzestrzeni. Tego, że świat wirtualny nie zastąpi nam rzeczywistości, prawdziwych, realnych przyjaciół. Po spektaklu aktorzy zachęcali w rozmowie z publicznością do bycia empatycznym, wrażliwym na ludzką krzywdę, do reagowania na nieetyczne zachowania. Cyberprzemoc może dotknąć każdego, także i nas.

Przedstawienie dofinansowane zostało przez Gminę Miasto Kołobrzeg ze środków MPPiRPA.