cze 09 2018

Noc Bibliotek – relacja cz.1

Noc Bibliotek 2018IV edycja akcji „Noc Bibliotek” obfitowała w moc atrakcji. Bibliotekarze, tradycyjnie, powitali przybyłych czytaniem. Dzieci, przez kilka godzin, doskonale bawiły się na bulwarze przed gmachem głównym Biblioteki z aktorami Teatru Katarynka z Gdańska. W tym czasie, w sali im. Jana Frankowskiego uroczyście otwarta została wystawa „Parsętą do Morza” Kołobrzeskiego Towarzystwa Fotograficznego. Goście nie tylko z zainteresowaniem kontemplowali piękne fotografie rzeki, nad którą znajduje się Biblioteka, ale też wysłuchali opisu wrażeń z Kołobrzegu kuracjusza z 1906 roku.

Jako że hasłem tegorocznej edycji było „Śledź…bibliotekę”, na co dzień cicha Czytelnia przedzierzgnęła się w … tawernę. Wśród modeli okrętów dumnie płynących w szklanej gablocie pomiędzy regałami z najcenniejszymi zbiorami bibliotecznymi, pojawiły się latarnie morskie i klimatyczne świece, przy których być może jakiś kapitan statku pirackiego pisał dziennik okrętowy. W gotowości było koło ratunkowe. W tawernie można było odpłynąć z zachwytu nad pracami rękodzieła artystek oraz pieczonym chlebem ze smalcem i ogórkiem na kiermaszu „Nie tylko pomorskie tradycje” z udziałem Izby Twórczości Swobodnej „Scrapbiniec” z Drzonowa i „Młodzi Duchem” Klub Seniora Gminy Kołobrzeg.