cze 11 2018

Wystawa

Wystawa ParsętaSerdecznie zachęcamy Państwa do zapoznania się z wystawą „Parsętą do morza”, która będzie prezentowana od czerwca do sierpnia 2018 roku w Sali wystawowej Biblioteki (ul. Jana Frankowskiego 3, I piętro).

Wystawa „Parsętą do Morza”

jest efektem pleneru fotograficznego, spływu łodziami pn. „PARSĘTA- 2014” członków Kołobrzeskiego Towarzystwa Fotograficznego (KTF ), który odbył się w sierpniu 2014 roku w 40. lecie działalności Towarzystwa.

Uczestnikami pleneru byli: Grzegorz Podbiał; Witold Kucaj; Jerzy Błażyński; Ewa Podbiał; Teresa Witkowska; Kamil Ratajczyk; Zygmunt Wysocki; Kazimierz Ratajczyk.

Kołobrzeskie Towarzystwo Fotograficzne powstało w 1974 r. Jego członkami zostali uczestnicy działającego już Klubu Fotograficznego przy Powiatowym Domu Kultury. Siedzibą klubu było dobrze wyposażone laboratorium, w części parterowej Biblioteki im Galla Anonima przy ul. Rzecznej. Następnie KTF zostało członkiem Polskiej Federacji  matorskich Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce (PFASFwP). Członkowie towarzystwa
uczestniczyli w posiedzeniach i plenerach organizowanych przez federację.

W 1986 roku KTF było organizatorem Ogólnopolskiego Pleneru Fotograficznego pod patronatem Federacji pt. KOŁOBRZEG – 86. Brało w nim udział 80 fotografików z całego kraju. Uczestnicy pleneru fotografowali między innymi pracę rybaków w kołobrzeskim Przedsiębiorstwie Połowów i Usług Rybackich „Barka”, w Spółdzielni Rybołówstwa Morskiego „Bałtyk” , pracę dokerów i marynarzy w porcie handlowym Polskiej Żeglugi Bałtyckiej (PŻB), a także krajobrazy morskie kołobrzeskiej plaży i wydm.

Na przełomie lat 70 i 80 -tych XX wieku Kołobrzeskie Towarzystwo było organizatorem 15. Ogólnopolskich Konkursów Fotograficznych na zlecenie Kołobrzeskiego Przedsiębiorstwa Turystycznego „Bałtywia”. Ponadto na zlecenie Morskiego Ośrodka Kultury przy PŻB towarzystwo było organizatorem 10 konkursów fotograficznych pt. „Morze”.
Członkowie Kołobrzeskiego Towarzystwa Fotograficznego w latach 1978 – 2013 współpracowali z FOTO CLUB
Eggesin w Niemczech (pow. Ueckermunde). Odbywali wspólne plenery między innymi na wyspie Rugia i
Hiddensee, podczas Tygodnia Zatoki, w Schwerinie, a także na Wydmach Łebskich, na terenie Szwajcarii
Połczyńskiej, w Gdańsku.

Wystawa „Parsętą do Morza”

w 40. lecie działalności Towarzystwa.

Witkowska; Kamil Ratajczyk; Zygmunt Wysocki; Kazimierz Ratajczyk.