«

»

lis 18 2022

Spotkanie autorskie

Spotkanie autorskieInstytut Pamięci Narodowej Oddział Szczecin oraz Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie autorskie z dr Pawłem Skubiszem i adw. Edwardem Stępniem połączone z promocją książki ,,Granica szeroko zamknięta. Polityczne, prawne i społeczne aspekty ucieczek z Polski Ludowej.”

Zapraszamy na spotkanie :

18.11.2022r. (piątek), godz.18.00

Miejska Biblioteka Publiczna ul. J. Frankowskiego 3 w Kołobrzegu

Wstęp wolny.

Historia ucieczek z komunistycznej Polski sięga pierwszych powojennych miesięcy, a więc czasów, kiedy ostateczny kształt jej granic nie został jeszcze określony, a system ich ochrony w zasadzie nie istniał. O ile jednak szczególne uwarunkowania tego okresu pozwoliły wielu ludziom względnie bezpiecznie opuścić kraj, o tyle w miarę umacniania się reżimu podjęcie decyzji o nielegalnej ucieczce często wiązało się z dużo większym ryzykiem niż tylko niebezpieczeństwo zatrzymania śmiałka. Nie zmienia to jednak faktu, że na przestrzeni ponad czterech kolejnych dekad obywatele Polski Ludowej najrozmaitszymi sposobami starali się przedostać za żelazną kurtynę.

,,Granica szeroko zamknięta. Polityczne, prawne i społeczne aspekty ucieczek z Polski Ludowej” jest pokłosiem konferencji naukowej zorganizowanej przez IPN Oddział Szczecin i zawiera artykuły badaczy z całej Polski, specjalizujących się w tematyce ucieczek z PRL-u.

Dr Paweł Skubisz, Dyrektor Oddziału IPN w Szczecinie, jest współautorem artykułu ,,300 mil do nieba” – historia ucieczki Adama i Krzysztofa Zielińskich do Szwecji w 1985 roku. Jest on historykiem, doktorem nauk humanistycznych, absolwentem Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego. Zainteresowania badawcze koncentruje wokół dziejów najnowszej Polski, szczególnie historii wojskowości II Rzeczypospolitej i komunistycznego aparatu represji w PRL.

Adwokat Edward Stępień jest autorem artykułu ,,Z Kołobrzegu najbliżej do wolnego świata – kajakiem, łodzią, kutrem, statkiem”. Jest prawnikiem, historykiem prawa, absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego i TRM Kołobrzeg, adwokatem prowadzącym kancelarię adwokacką w Kołobrzegu. Od 2005 roku prowadzi badania archiwalne głównie z zakresu przestępstw politycznych na Pomorzu Środkowym.

%d bloggers like this: