gru 05 2023

Spotkanie autorskie

Spotkanie Elżbieta CherezińskaSpotkanie z autorką powieści historycznych Elżbietą Cherezińską.

5.12.2023 (wtorek), g. 17:00, Biblioteka Ogrody ul. Żółkiewskiego 6

Bezpłatne wejściówki dostępne w Bibliotece Ogrody oraz Czytelni Prasy – ul. Frankowskiego 3, od 29.11.2023.

Elżbietą Cherezińska – kołobrzeżanka, z wykształcenia teatrolożka, specjalizuje się w powieści historycznej. Zadebiutowała w 2005 roku napisaną wspólnie z Szewachem Weissem literacką biografią ambasadora – „Z jednej strony, z drugiej strony”. Tematykę Holokaustu kontynuowała w „Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum”. II wojnie światowej poświęciła cieszący się niesłabnącym zainteresowaniem „Legion”, powieść uderzającą w czarną legendę Brygady Świętokrzyskiej. Świetne recenzje zebrał „Turniej Cieni”, epicka opowieść o XIX – wiecznej grze wielkich mocarstw.

Największą popularność przyniosły jej jednak cykle powieści średniowiecznych: „Północna droga” (czterotomowa opowieść o Skandynawii w czasach wikingów), „Harda”, „Królowa” – powieści o Świętosławie, córce Mieszka I, królowej czterech tronów oraz pięciotomowy cykl „Odrodzone Królestwo” opowiadający o końcu rozbicia dzielnicowego i drodze na tron Władysława Łokietka.

Od 2021 roku powieści „Harda” i „Królowa” obecne są na rynku amerykańskim, jako „The Widow Queen” i „The Last Crown”.

Obecnie ukazała się jej najnowsza książka „Sydonia. Słowo się rzekło”, poświęcona losom najsłynniejszej pomorskiej czarownicy, Sydonii von Bork.