gru 06 2023

Kołobrzeska premiera

Spotkanie Bogumiła Juzyszyn - BanaśSpotkanie z Bogumiłą Juzyszyn-Banaś autorką książki „Dziennik wyjścia”.

6.12.2023 (środa), g. 17:00, Biblioteka ul. Frankowskiego 3

Bezpłatne wejściówki dostępne w Czytelni Prasy – ul. Frankowskiego 3, od 30.11.2023.

Bogumiła Juzyszyn Banaś – kołobrzeżanka, animatorka kultury w dziedzinie teatru, instruktorka i reżyserka. Autorka słuchowisk Teatru Polskiego Radia: Z dębu urodzeni, Zawód. Reżyserka i autorka słuchowisk Polskiego Radia: Stumilowy las, Jak wędrowne ptaki, Pompinia. Wyróżniona odznaką Zasłużonego Działacza Kultury.

Świat „Dziennika wyjścia” jest szachownicą rozgrywających się wartości – „już nie i jeszcze nie”. Jest przygodą w postrzeganiu cienkiej linii dzielącej współistnienie rzeczywistości realnej i nierealnej, widzialnej i niewidzialnej. Zachęca do ich odkrywania i uwrażliwiania się na nie. Liliana Mada, młoda utalentowana pisarka, autorka scenariuszy seriali, pedagog – przyjmuje zaproszenie do prowadzenia letnich warsztatów artystycznych. Przyjeżdża do Staniewa, by tam, w dziewiętnastowiecznym pałacu, otoczonym jeziorami i lasami, prowadzić zajęcia teatralne. Miejsce, do którego przybyła nazywa rajem na ziemi, a spotkania z ludźmi sztuki – aktorami, plastykami, muzykami, fotografikami – artystycznym objawieniem. Jako pisarka i bystra obserwatorka, mijające dni odnotowuje – tworząc dziennik. Pałacowe lato Liliany okazuje się być jednak nie tylko czasem harmonii. Z tygodnia na tydzień coraz wyraźniej przyjmuje ono postać hybrydy, niebezpiecznie łączącej rzeczywistość z fikcją, a niewidzialne siły tworzą pisarce specjalną rolę. Czy świat lateralnego myślenia podpowie jej rozwiązanie groźnych problemów – schedy artystycznego lata?