«

»

lut 16 2024

Wystawa „Dawne zawody w miniaturze”

Wystawa miniaturMiejska Biblioteka Publiczna w Kołobrzegu miała przyjemność gościć oryginalną wystawę dotyczącą niegdyś popularnych zawodów. Dawne zawody w miniaturze to intrygująca lekcja historii życia codziennego.

Wystawa czasowa prezentowana była bezpłatnie i otwarta dla zwiedzających w terminie 1 – 29.02.2024. w godzinach pracy Biblioteki.

W ramach wystawy odbywały się lekcje biblioteczne dla grup przedszkolnych i szkolnych (zapisy telefoniczne: 94 351 76 58).

Wystawa przygotowana przez Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek w Warszawie.

Każdy z eksponatów w oryginalny i subtelny sposób opowiada historię 18 dawnych, tradycyjnych zawodów, takich jak: praczka, zielarka, kowal, szewc, garncarz, szwaczka kołder, lutnik, modystka, piekarz, krawcowa, stolarz i fotograf, introligator, tapicer.

Czym zajmowała się modystka a czym zielarka? Czy garncarz tworzy wyłącznie garnki? Do czego służy lutnikowi dusza? Co dziś oprawia introligator? Wystawa odpowiada na te i wiele innych pytań. To fascynująca podróż w przeszłość – zarówno dla osób, które doskonale pamiętają popularne niegdyś zakłady rzemieślnicze czy usługowe, jak i dla bardzo młodych odbiorców, którzy dopiero odkrywają świat miniony – czasy dzieciństwa swoich rodziców czy dziadków.

Osiemnaście dioram przedstawiających dawne, klasyczne warsztaty i pracownie rzadkich i ginących zawodów odtworzone są w skali 1:12, wykonała je specjalnie na tę wystawę artystka-miniaturzystka Elżbieta Marcinkowska-Wilczyńska. Powstałe prace są przykładem niezwykle rzadkiej w Polsce dziedziny sztuki i rzemiosła artystycznego, jaką jest tworzenie domów dla lalek i miniatur.

Eksponatom towarzyszą opracowane specjalnie na potrzeby wystawy teksty, które faktami i ciekawostkami uzupełniają opowieść o pracy rzemieślników, ukazaną w maleńkich wnętrzach.
Celem wystawy jest przybliżenie dawnych profesji oraz przedstawienie tradycyjnych procesów wytwórczych, jak również uświadomienie odbiorcom, że za rozmaitymi wyrobami, z których dziś korzystamy, stoją setki lat doświadczenia dawnych mistrzów, a także konkretne narzędzia i techniki.
Poznaj historię w małym wydaniu.