«

»

kwi 25 2024

Tydzień bibliotek – spotkania autorskie

Tydzień bibliotek - spotkania autorskie21. Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

„Biblioteka – miejsce na czasie”

8-15.05.2024 r.

Bezpłatne wejściówki dostępne w Czytelni Prasy – ul. Frankowskiego 3, od 27.04.2024 r.

Miejska Biblioteka Publiczna w Kołobrzegu zaprasza na Tydzień Bibliotek.

Jeśli kochasz literaturę, to koniecznie musisz nas odwiedzić w tym czasie. Przygotowaliśmy dla Was – Czytelników wyjątkowe spotkania autorskie. Zawitają do nas znakomici autorzy. Szczegółowy program przedstawia się następująco:

8.05. godz. 18.00, Biblioteka ul. Frankowskiego 3 – Tanya Valko. Spotkanie z autorką popularnej Sagi Arabskiej), prowadzenie: Igor Kaczmarczyk

Tanya Valko to pseudonim polskiej pisarki, autorki bardzo poczytnych książek obyczajowych. Jest autorką bestsellerowej „Arabskiej sagi”. W swoich książkach stara się przedstawić czytelnikowi wszystkie realia życia w krajach Bliskiego Wschodu (Libia, Arabia Saudyjska). W książkach tej autorki bardzo często pojawiają się autentyczne postacie historyczne, jak i wydarzenia, które naprawdę miały miejsce.

10.05. godz. 18:00, Biblioteka ul. Frankowskiego 3 – Jacek Galiński. Spotkanie z autorem komediowych powieści kryminalnych, prowadzenie: Małgorzata Maj.

Jacek Galiński – pisarz, autor głównie komediowych powieści kryminalnych, z wykształcenia scenarzysta. Laureat konkursu scenariuszowego „Wszystko zostaje w rodzinie” Akson Studio oraz konkursu na opowiadanie kryminalne w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu, zdobywca tytułu Hultaj Literacki 2019, nominowany do Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa 2019. W 2019 roku wydał debiutancką książkę „Kółko się pani urwało”, którą rozpoczął bestsellerowy cykl pięciu powieści z Zofią Wilkońską, irytującą i dziarską staruszką.

11.05. godz. 16:00, Biblioteka ul. Frankowskiego 3 – Jacek Karczewski. Spotkanie z pisarzem, przyrodnikiem i aktywistą w ramach cyklu „Z Wandą nie tylko wśród zwierząt”, prowadzenie: Monika Wanda Władzińska, Sylwia Kiljan-Rudowicz oraz gościnnie Katarzyna Lesner.

Jacek Karczewski – pisarz, aktywista i promotor przyrody. W 2019 roku ukazała się jego pierwsza książka „Jej Wysokość Gęś. Opowieści o ptakach”. Kolejne tytuły to „Noc Sów. Opowieści z lasu” (2020) oraz „Zobacz ptaka: opowieści po drodze” (2021). Częsty gość programów i audycji radiowych poświęconych przyrodzie; autor licznych publikacji i artykułów (m.in. cyklu Wakacje z ptakami w Kwartalniku „Przekrój”) oraz większości wydawnictw Ptaków Polskich – stowarzyszenia, z którym związany jest od samego początku jako jego współzałożyciel i do niedawna wieloletni prezes zarządu. Pomysłodawca i główny copywriter większości realizowanych tam projektów oraz towarzyszących im kreacji artystycznych, w tym cieszących się dużym uznaniem kampanii społecznych.

13.05. godz. 18:00, Biblioteka ul. Frankowskiego 3 – Marcin Meller. Spotkanie z dziennikarzem, publicystą i pisarzem, prowadzenie: Liliana Łosiak.

Urodzony w 1968 r. w Warszawie, polski historyk, dziennikarz i prezenter telewizyjny. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2016 roku jest dyrektorem naczelnym wydawnictwa Foksal.
Marcin Meller – historyk , dziennikarz i prezenter telewizyjny. Pracował jako reporter w tygodniku „Polityka”, następnie pełnił funkcję redaktora naczelnego polskiej edycji „Playboy”. Gospodarz Drugiego Śniadania Mistrzów w TVN24 (2009–2022), Drugiego Śniadania Mellera (2023) na YouTubie i od lutego 2024 „Trzeciego Śniadania” na kanale Zero. Przez lata felietonista „Wprost” i „Newsweeka”. Razem z żoną Anną Dziewit-Meller napisał „Gaumardżos! Opowieści z Gruzji” (2011). Wydał również zbiory reportaży „Między wariatami. Opowieści terenowo-przygodowe” (2013) oraz felietonów „Sprzedawca arbuzów” (2016), „Nietoperz i suszone cytryny” (2019) oraz „Trzy puszki bobu” (2023). W 2022 roku opublikował powieść przygodowo-sensacyjną „Czerwona ziemia”, która od razu stała się bestsellerem. Prywatnie miłośnik pierogów ruskich i pogranicza Warmii i Mazur, gdzie między Reszlem, a Mrągowem spędza lepszą połowę życia.

15.05. godz. 17:00, Biblioteka ul. Frankowskiego 3 – Katarzyna Bonda. Spotkanie z autorką powieści kryminalnych, prowadzenie: Liliana Łosiak.

Katarzyna Bonda – dziennikarka, pisarka, najpopularniejsza autorka powieści kryminalnych w Polsce. Jej książki są wydawane w 17 krajach, a tylko w rodzimym nakładzie sprzedały się w ponad trzech milionach egzemplarzy. Zadebiutowała w 2007 roku („Sprawa Niny Frank”), wprowadzając do polskiej literatury kryminalnej postać profilera śledczego. Serię z Hubertem Meyerem kontynuuje do dziś. Wydała szereg bestsellerowych powieści, w tym „Cztery żywioły Saszy Załuskiej”, serię z detektywem Jakubem Sobieskim oraz powieści kryminalne inspirowane prawdziwymi wydarzeniami: trylogię „Wiara, nadzieja, miłość” i „Krew w piach”. W dorobku ma również dokumenty kryminalne: „Polskie morderczynie” (ekranizacja dostępna na Netflixie jako „Morderczynie”) oraz „Zbrodnia niedoskonała” i „Motyw ukryty”, napisane wspólnie z psychologiem śledczym, Bogdanem Lachem. Zanim rozpoczęła karierę pisarską, była reporterką i relacjonowała procesy sądowe, co wyraźnie odcisnęło piętno na jej twórczości. Jej znakiem rozpoznawczym jest dogłębny research. Przed sięgnięciem po pióro, studiuje akta sądowe, przeprowadza wywiady i zgłębia tajniki śledztw, co stanowi solidną podstawę dla fabuł jej książek.

Na wszystkie wydarzenia obowiązują wejściówki.