«

»

cze 13 2024

Szkolenia dla bibliotekarzy

Poszerzamy horyzontyMiejska Biblioteka Publiczna w Kołobrzegu serdecznie zaprasza Bibliotekarzy z powiatu kołobrzeskiego na bezpłatne szkolenia w ramach realizacji projektu „Poszerzamy horyzonty dla Was i dla Nas”. Przygotowany cykl szkoleń poszerzy wiedzę z zakresu marketingu i promocji czytelnictwa. Tematy obejmują social media, public relations oraz zastosowanie sztucznej inteligencji w bibliotece.

Wszystkie szkolenia poprowadzą uznani trenerzy z Fundacji Good Culture działającej przy Good Books (www.goodbooks.pl), którzy gwarantują wysoki poziom merytoryczny oraz praktyczne podejście do omawianych tematów. Każdy uczestnik otrzyma imienny certyfikat ukończenia szkolenia, który będzie świadectwem zdobytej wiedzy i umiejętności.

Nabyte nowe umiejętności i wiedza, a także bezcenna wymiana doświadczeń z innymi bibliotekarzami, otworzy nowe możliwości działania na rzecz lokalnych społeczności.

W czerwcu i lipcu zaplanowano następujące tematy szkoleń w zakresie Marketing i promocja czytelnictwa:

 1. Social media, prowadzenie: Paulina Olichwer
  Termin: 19.06.2024, godz. 9:00-15:00
 2. Sztuczna inteligencja w Bibliotece, prowadzenie: Łukasz Braun
  Termin: 28.06.2024, godz. 9:00-15:00
 3. Public Relations w Bibliotece, prowadzenie: Marcin Skrabka
  Termin: 4.07.2024, godz. 9:00-15:00
  Miejsce: Biblioteka, ul. Frankowskiego 3

Istnieje możliwość wyboru dowolnego szkolenia.

Liczba miejsc jest ograniczona, a o udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

Szczegółowe informacje: izabela.korpa.jarosz@biblioteka.kolobrzeg.pl , tel. 667-919-978.

Zgłoszenia do: 10.06.2024

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Blok tematyczny: Marketing i promocja czytelnictwa

Social Media

Termin: 19 czerwca 2024 r.

Na szkoleniu wspólnie odkryjemy tajniki skutecznego budowania marki biblioteki w wirtualnym świecie. Rozpoczniemy od pytań: czym jest marka? Jak możemy ją kreować i pielęgnować? Jak komunikować swoją ofertę? Rzucimy okiem na statystyki, które pomagają zrozumieć, jak potężnym narzędziem są internet i social media. Nauczymy się także, do kogo skierować działania aby trafnie dotrzeć do naszych czytelników. Odkryjemy, co publikować w mediach społecznościowych, aby zainteresować naszą społeczność oraz jak pisać treści, które wciągną ich od pierwszego zdania. Wspólnie zbadamy również ważne aspekty komunikacji internetowej, takie jak szczerość i empatia. Opowiemy również o tym, jak przygotować harmonogram postów i sprawnie go realizować.

Sztuczna inteligencja w Bibliotece

Termin: 28 czerwca 2024 r.

Praktyczny warsztat poświęcony zastosowaniu narzędzi opartych na sztucznej inteligencji (AI) w bibliotece. Uczestnicy zdobędą umiejętności korzystania z bezpłatnych narzędzi AI, dzięki czemu znacznie usprawnią swoją pracę. Szkolenie skupi się na nauce praktycznego wykorzystania narzędzi do generowania treści, tworzenia grafik, tłumaczenia, parafrazowania, wyszukiwania i innych zadań. Dostarczy uczestnikom nowoczesnych kompetencji i wiedzy pozwalającej skutecznie wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji w ich codziennej pracy.

Public Relations w Bibliotece

Termin: 4 lipca 2024 r.

Zapoznanie z kluczowymi zagadnieniami i narzędziami Public Relations (PR), które pomogą w skutecznym promowaniu usług bibliotecznych, budowaniu pozytywnego wizerunku instytucji oraz angażowaniu społeczności lokalnej.

Po zakończeniu szkolenia uczestnicy będą potrafili:

 • Tworzyć i realizować skuteczne strategie PR dla bibliotek.
 • Profesjonalnie komunikować się z użytkownikami oraz mediami.
 • Angażować społeczność lokalną w działania biblioteki.
 • Radzić sobie z sytuacjami kryzysowymi i budować pozytywny wizerunek instytucji.