TransPort Literacki po godzinach / Szychowiak i Kwiatkowski
18.12.2023 (poniedziałek), godz. 17:00, Biblioteka ul. Frankowskiego 3
Bezpłatne wejściówki dostępne w Czytelni Prasy – ul. Frankowskiego 3, od 9.12.2023.
Po bardzo udanej listopadowej edycji „TransPortu Literackiego po godzinach” mieszkanki i mieszkańcy Kołobrzegu oraz okolic już 18 grudnia 17:00 w bibliotece przy ulicy Frankowskiego 3 będą mieli okazję spotkać się z Julią Szychowiak i Grzegorzem Kwiatkowskim. Autorka i autor będą czytać wiersze z premierowych książek „Do środka” i „Zagadka”, które zostały wydane przez Biuro Literackie z myślą o przyszłorocznej 29. edycji festiwalu zaplanowanego tym razem między 6 a 9 czerwca.
Julia Szychowiak zadebiutowała w 2006 roku arkuszem „Poprawiny”, który był efektem nagrody Bursztynowe Pióro przyznanej w Kołobrzegu oraz wyróżnieniem w drugiej edycji Połowu. Rok później ukazał się tom „Po sobie”, za który Julia Szychowiak otrzymała Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius. Tom został uhonorowany ponadto nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (2008) oraz nagrodą „Gazety Wyborczej” wARTo (2009).
Kolejnymi książkami Julii Szychowiak były: wydany w serii „22. Wiersze podróżne” wybór „Naraz” oraz zapiski „Całe życie z moim ojcem” z 2016 roku, czyli wybór publikowanych przez autorkę na profilu facebookowym niezwykle popularnych historyjek. W 2018 roku ukazał się tom poetycki „Dni powszednie i święta”, który został nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia. „do środka” to zatem siódma książka poetki w Biurze Literackim.
Zdaniem Wojciecha Bronowicza: „Poezja Szychowiak to poezja spraw istotnych”. Wiersze zgładzone są do minimum jak kamyki rzeźbione przez fale – żeby można poczuć ich właściwy ciężar, na co dzień umniejszany w zalewie gadulstwa. Słowa demonstrują swoją kruchość, a jednak są zdolne udźwignąć najcięższe pytania: o miłość, o wojnę, o życie i śmierć. Książka Julii Szychowiak dociera do środka i zabiera nas ze sobą, byśmy mogli na chwilkę, na mgnienie, odzyskać samych siebie.
Urodzony w 1984 roku Grzegorz Kwiatkowski jest poetą i muzykiem, autorem książek poetyckich poruszających tematykę historii, pamięci i etyki. Od 2012 roku swoje kolejne tomy publikuje w Biurze Literackim. Jest członkiem zespołu Trupa Trupa, czyli jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich zespołów rockowych, który koncertuje na całym świecie. Autor należy do PEN America.
Grzegorz Kwiatkowski współprowadzi warsztaty „Virus of Hate” na Uniwersytecie Oksfordzkim. Gościł również m.in. na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, Uniwersytecie Stanforda, Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa, Uniwersytecie Chicagowskim, Uniwersytecie w Cambridge i Uniwersytecie Teksańskim w Dallas. Jego twórczość była publikowana i recenzowana m.in. w: „The Guardian”, „New York Times”, „Pitchfork”, „Die Welt”, „Los Angeles Times”, „Rolling Stone”, „Newsweek”, „Billboard”, „Spin”, „Chicago Tribune”, „Times”, NPR, BBC i KEXP.
„Zagadka” to wiersze-skrawki, pozbawione odautorskiego głosu, pozornie proste, wręcz formalnie nagie, które jednak okazują się niekiedy trudnymi do rozwikłania zagadkami. Tym razem tytułową „zagadką” interpretacyjną okazuje się temat relacji rodzinnych – wypaczonych, skażonych przemocą i nieludzką (lub właśnie niestety ludzką) bezwzględnością. Wychowanie w książce Kwiatkowskiego zamienia się w tresurę w masce troski, więź przypomina myśliwską nagonkę, a jedyne dziedzictwo to sztafeta traumy.
Zaplanowane na 18 grudnia spotkanie poprowadzi Artur Burszta. Wydarzeniu towarzyszyć będzie kiermasz książek Biura Literackiego – takich, które idealnie nadają się na świąteczne prezenty. Wszystkie wydane zostały w Kołobrzegu, wiele z nich otrzymało najważniejsze literackie nagrody – tak w Polsce, jak i za granicą. Obok kolejnych pozycji z „Nowego europejskiego kanonu literackiego”, tomów poetyckich, opowiadań i powieści nie zabraknie także książek dla dzieci. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.